3 gru 2012

Meg Cabot - kartoteka autora


Trochę oficjalnie:

 Meggin Patricia Cabot, znana pod pseudonimem Meg Cabot (ur. 1 lutego 1967 r. w Bloomington w USA), pisała również pod pseudonimem Jenny Carroll. Amerykańska pisarka znana z romantycznych komedii dla nastolatków i dorosłych. Napisała i opublikowała niemal 60 książek.

A teraz czas na mnie:

Meg to autorka mojego hm... nie mogę powiedzieć dzieciństwa, gdyż książki (oh tak... niestety) zaczęłam namiętnie czytać mając już około 12 lat, ale to właśnie jej twórczość gościły na moich półkach w początkach przygody z czytaniem :) Wszystkie jej powieści są lekkimi i miłymi lekturami dla zarówno początkujących i nastoletnich czytelników jak i doświadczonych i starszych jako przerywnik pomiędzy bardziej wymagającymi lekturami, by nie przepracować mózgu : P.

Książki te opowiadają głównie o zwykłych nastolatkach, ich niezwykłych perypetiach i oczywiście, jakby inaczej o miłości. Każda z stworzonych przez nią postaci jest inna i niepowtarzalna. Akcja książki nigdy nie nudzi. 
Jednakże ostatnimi czasy S. Mayer zapoczątkowała prawdziwą erę fantasy wśród czytelników i to głównie młodzieży, to też (jak śmiem przypuszczać) Meg by nie być z tyłu również ostatnio napisała kilka książek typowo paranormal, choć ten gatunek już wcześniej gościł w jej twórczości, lecz w raczej innej (przynajmniej według mnie) formie. 

Kocham tą autorkę i do dziś, choć to już nie mój styl, mam ogromny sentyment do jej książek i bardzo miło je wspominam. Dlatego też powstał ten post. Pokochałam ją ja, więc mam nadzieje, że i wy znajdziecie coś dla siebie. Tak. To nie są książki z list bestselerów (już nie) nie opowiadają nadzwyczajnych przygód pogromczyń wampirów (choć znajdzie się parę o pogromczyniach duchów) i są raczej napisane w duchu nastoletnim, lecz mimo to zobacz, może jednak coś wpadnie ci w oko ;)

Twórczość* Meg Cabot:

 • Pośredniczka
 1.  Kraina cienia 
  Suze jest pośredniczką, a to znaczy, że spędza sporo czasu na kierowaniu błąkających się dusz zmarłych w zaświaty. Ale to nie takie proste - nie wszystkie duchy tego chcą. Tuż po przyjeździe do Kalifornii Suze czeka sprawdzian, a jeszcze nawet nie zdążyła się rozpakować. Pewien okrutny duch piekielnie pragnie zamienić jej życie w koszmar. Na szczęście Suze dzieli sypialnię z Jesse'em - najwspanialszym ze wszystkich duchów. Ale czy ośmieli się zrobić pierwszy krok. W końcu to najseksowniejszy duch w mieście.
 2. Dziewiąty klucz
 3. Kraksa w górach
 4. Najczarniejsza godzina
 5. Nawiedzony
 6. Czwarty wymiar
 • Jeśli-Widziałeś-Zadzwoń
 1. Kiedy piorun uderza
  Tylko dlatego że jej przyjaciółce zachciało się spaceru, Jessica zgadza się wracać ze szkoły na piechotę. I proszę bardzo: ląduje w samym środku okropnej burzy. I w samym środku okropnych kłopotów. Co prawda, kłopoty lubią Jess. Ale nie takie! Bo tym razem gdzieś w drodze do domu Jessica zdobywa nowy talent. Dar.... jasnowidzenia, którego można używać dobrze... albo źle. A wtedy trzeba wiać! Przed wścibskimi dziennikarzami... i FBI
 2. Kryptonim "Kasandra"
 3. Bezpieczne miejsce
 4. Znak węża
 5. Szukając siebie
 • Pamiętnik księżniczki **
 1. Pamiętnik księżniczki
  Piętnastoletnia Mia z Nowego Jorku dowiaduje się, że jej ojciec jest księciem. Władcą małego europejskiego państewka. To znaczy, że ona jest księżniczką. I następczynią tronu. A teraz gorsza wiadomość: musi zacząć zachowywać się jak księżniczka. Ale jak tu być księżniczka w Nowym Jorku.
 2. Księżniczka w świetle reflektorów
 3. Zakochana księżniczka
 4. Księżniczka na dworze
 5. Akcja "księżniczka"
 6. Księżniczka na różowo
 7. Księżniczka uczy się rządzić
 8. Gwiazdkowy prezent
 9. Księżniczka imprezuje
 10. Urodziny księżniczki
 11. Walentynki księżniczki
 12. Księżniczka w rozpaczy
 13. Księżniczka Mia
 14. Pożegnanie księżniczki
 • Dziewczyna Ameryki
 1. Dziewczyna Ameryki
  Książka opowiada o dziewczynie która jest buntowniczą artystką, skrywa namiętną miłość do chłopaka swojej starszej siostry Lucy - Jacka. Gdy wszystko zaczyna się walić (rodzice każą jej chodzić na lekcje do okropnej Susan Boone), Samantha czuje że nie zniesie Susan i jej gadającego kruka Joe'go, zrywa się z lekcji i... ratuje życie Prezydenta Stanów Zjednoczonych (jak i łamie sobie nadgarstek). Gdy Prezydent zaprasza Sam na uroczysty obiad w Białym Domu, Sam odkrywa lekkie frisson (jak to określiła jej siostra Rebecca) do Davida - Pierwszego Syna - a wyrycie na "pamiątkowym parapecie" jej imienia wcale nie łagodzi sprawy... Ale potem, gdy Sam myśli, że nie może być gorzej (Kris Parks zaczyna się do niej podlizywać, a cała szkoła jest myśli, że David i Sam chodzą ze sobą ), przyjaciółka Sam błaga ją, aby ta przyszła na imprezę Kris i to z Davidem. Na zabawie David i Jack kłócą się...
 2.  Pierwszy krok.
 • Top modelka
 1. Top modelka
  Siedemnastoletnia Emerson uwielbia gry komputerowe i seriale na Discovery, za to nie zależy jej na wyglądzie ani powodzeniu. I nagle staje się zupełnie inną dziewczyną: po dziwnym wypadku budzi się w ciele sławnej supermodelki. Ale w nowym życiu „celebrytki” czeka ją na nią nie tylko flirt, blask fleszy i seksowne kreacje…
 2. Nie chcę być dziewczyną z wybiegu
 3. Ucieczka
 • Idol nastolatek
  Kiedy dyrektor prosi Jenny, żeby zaopiekowała się nowym uczniem, nic jeszcze nie zapowiada katastrofy. Ale to przecież... Luke Striker, największy nastoletni gwiazdor Hollywood! Jako Lucas Smith przygotowuje się w liceum w Clayton do nowej roli. I nikt nie może się o tym dowiedzieć. Czy Jenny potrafi dochować tajemnicy? I nie stracić głowy dla najwspanialszego chłopaka na świecie?
 • Liceum Avalon **
  Liceum Avalon wygląda jak zwyczajne liceum. Ale szesnastoletnia Ellie jest tu nowa i dopiero po pewnym czasie odkrywa, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje. W Liceum Avalon na nowo rozgrywają się dramatyczne zdarzenia z legend o królu Arturze. Najwyraźniej jednak Ellie zakłóca bieg tej historii, bo zakochuje się w niewłaściwym bohaterze...
 • Jeszcze mnie polubicie
  Chcesz być lubiana? Pytanie?! Każdy chciałby - a już na pewno Amy Landry. Amy jest najmniej lubianą dziewczyną w klasie. Ale zaplanowała sobie, że w tym roku dołączy do paczki lubianych i popularnych. Ma tajną broń - poradnik pod tytułem "Jak zdobyć popularność. Co trzeba zrobić, żeby być lubianą?
  Wystarczy, że Amy wykorzysta wskazówki z poradnika, a zaraz zacznie imprezować z najpopularniejszymi osobami w szkole (włącznie z rozgrywającym szkolnej drużyny, Markiem Finleyem). Na razie jednak w każdy sobotni wieczór wpatruje się w gwiazdy w towarzystwie swojej nieco dziwnej przyjaciółki Becki i jeszcze dziwaczniejszego Jasona, z którymi łączyła ją kiedyś pasja do astronomii.
  Ale na co komu astronomia, kiedy można być zapraszanym na najbardziej odlotowe imprezy?
 • Kłamczucha w opałach
  Siedemnastoletnia Katie jest lubiana, przyjaźni się z najpopularniejszymi ludźmi w szkole i ma super chłopaka. A wszystko to dzięki kłamstwu - Katie na każdym kroku kłamie jak z nut i świetnie na tym wychodzi. Do dnia gdy niespodziewany powrót jej byłego przyjaciela wstrząśnie zbudowanym na fałszu światem Katie.
 • Magiczny pech
  Szesnastoletnią Maggie nieustannie prześladuje pech. Dziewczyna ma nadzieję, że wyjazd do ciotki do Nowego Jorku pomoże jej uwolnić się od niego. Jednak od początku nic nie układa się tak, jak powinno: Maggie nie pasuje do nastolatków z Manhattanu, a chłopak, który wpada jej w oko, jest zainteresowany inną. Na domiar złego wścibska kuzynka zaczyna podejrzewać, że pech Maggie ma magiczne źródło...

 • Porzuceni ( trailer książki: klik klik )
 1. Porzuceni
  Odkąd powróciła z Hadesu pojawia się przy niej on. Zawsze wtedy, gdy się go najmniej spodziewa i gdy go najbardziej potrzebuje. To tylko halucynacje – przekonują psychiatrzy. – Miałaś wypadek. Przeszłaś śmierć kliniczną. Cudem powróciłaś do życia.
  Ale siedemnastoletnia Pierce im nie wierzy. Odkąd omal nie utonęła, czuje się dziwnie… jakby nie należała do tego świata. Może teraz, po przeprowadzce do nowego miasta, będzie inaczej. Nowa szkoła, nowy początek. I może wreszcie przestanie się bać.
  Ale on znajduje ją i tu. Czego chce? Jaką tajemnicę kryją jego oczy - mroczne i piękne jak diament, który jej podarował? Czy chce ją przed czymś ostrzec i przekonać, że bezpieczna będzie tylko wtedy, gdy powróci z nim do jego podziemnego świata? Czy Diament Persefony przyniesie Pierce los mitycznej bogini czy miłość - potężniejszą niż śmierć.
 2. Świat podziemi
 3. Awaken
 • Nienasyceni
 1. Nienasyceni
  Masz już serdecznie dość słuchania o wampirach?
  Meena Harper też.
  Niestety jej szef uważa, że wątek wampiryczny doskonale sprawdzi się w telenoweli, której scenariusz pisze Meena. Jakby nie miała dość problemów ze zjawiskami paranormalnymi: w końcu nie każdy potrafi tak jak ona przewidywać śmierć innych ludzi. Ale prawdziwe kłopoty zaczną się dopiero, gdy spotka Luciena… choć mogłoby się wydawać, że to chodzący ideał – piekielnie inteligentny, nieludzko przystojny i nieziemsko seksowny...
 2. Nieposkromieni
Wszelkie informacje o książkach znajdziecie tu: klik
Oficjalna strona autorki: klik

 *Książki podane powyżej nie są przedstawieniem całego dorobku autora, lecz wybranymi i polecanymi przeze mnie pozycjami.
** Książki te zostały zekranizowane.

14 komentarzy:

 1. Uwielbiam tą autorkę! Jak i u ciebie jej książki były dla mnie czymś wspaniałym w dzieciństwie. Jednak nadal lubię wrócić do jej twórczości, bo zawsze ma się inne spojrzenie na daną książkę ;) Świetny pomysł na post! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała, żeby zekranizowali "Top modelkę". Naprawdę świetny pomysł na książkę i jej wykonanie także. Podoba mi się taki post, obserwuję ;)
  Zapraszam: written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. niektóre pozycje to już nie moja epoka, niezbyt kojarzę twórczość tej pisarki, być może moja córka coś z jej książek kiedyś przyniesie wówczas się zapoznam ze stylem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki za odwiedzenie bloga i ślad po sobie ( komentarz) może obserwujemy ???

  OdpowiedzUsuń
 5. Swego czasu szalałam za Pamiętnikiem księżniczki;) Za to nigdy nie miałam okazji sięgnąć po Pośredniczkę, czego bardzo żałuję.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oh, ależ jak tak można! Jak pokochałaś "Pamiętnik... " to pośredniczka nawet dziś powinna przypaść Ci do gustu. :)

   Usuń
 6. Nie, raczej nie dla mnie, choć ostatnie dwie pozycje wydają się interesujące ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eh... właśnie o to mi chodziło. Te dwie pozycje nie bez powodu są na końcu. Zostały one napisane w i pod erę "S Meyer"... :) Nie mam nic przeciwko temu, ale czuję jakby autorzy coraz bardziej zatracali siebie...

   Usuń
 7. Myślałam, ze nie czytałam książek tej autorki, a okazuje się ze jednak.. :) Pamiętam Pamiętnik księżniczki i wspominam całkiem pozytywnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam film Liceum Avalon, a książki jeszcze nie dorwałam xD
  Pamiętnik księżniczki czytała moja siostra, ale chyba do czwartej części.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam "Pośredniczkę" :) "Top modelka" też jest ciekawa. ogólnie bardziej podobają mi się "magiczne" książki Cabot niż te "niemagiczne". Tym drugim brakuje wtedy czegoś, są strasznie nudne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Meg Cabot należy do moich ulubionych autorek :3

  OdpowiedzUsuń
 11. AmyColl.! Meg Cabot to jedna z najlepszych autorek w moim życiu. Jedna z pierwszych książek, jakie zaczęłam czytać to była właśnie "Pośredniczka". To dzięki niej zaczęłam w ogóle pisać własne powieści (choć jeszcze żadnej nie skończyłam;P)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pamiętam jak cieszyłam się z Pamiętnika Księżniczki! Do dziś ta Pamiętnik siedzi we mnie i chociaż mam 19 lat, pewnie jeszcze do serii wrócę.:) Ubóstwiam też Pośredniczkę. Cabot stwarza taki niepowtarzalny klimacik, że nie można się oderwać i łatwo się utożsamić.
  Jakiś czas temu miałam przyjemność z Porzuconymi, kupiłam z sentymentu ale książka mi się podobała. Była jakby dojrzalsza, niż poprzednie serie i teraz planuję po wyjściu ostatniej części kupić 2 i 3 i poczuć się jak 16 latka :p

  OdpowiedzUsuń